Liceum dla dorosłych ogólnokształcące i uzupełniające

Pogodzenie nauki z pracą jest trudne. Wiele osób jednak nie ma wyjścia. Coraz więcej studentów pracuje w trakcie studiów, nie tylko po to, by zarobić pieniądze, ale również po to by zdobyć tak liczące się w dzisiejszych czasach na rynku doświadczenie. Zazwyczaj jednak są to prace dorywcze albo np. na pół etatu. W przypadku osób pracujących na etacie, regularna nauka może być trudna. Wiele dorosłych osób, które mogłoby się wydawać ma już szkołę za sobą, podejmuje się nauki, np. w liceum dla dorosłych. Licea ogólnokształcące i uzupełniające dla dorosłych prowadzone w trybie zaocznym albo wieczorowym to szansa dla osób, które nie ukończyły szkoły średniej z wielu powodów. Teraz, nawet pracując na pełny etat, mają szansę to zrobić.

Tradycyjne liceum uzupełniające czy ogólnokształcące nie będzie odpowiednie dla osób dorosłych. Jest to bowiem szkoła dostosowana do osób, które prowadzą naukę w normalnym trybie. Osoby dorosłe coraz częściej decydują się na naukę w szkolnej placówce dostosowanej do ich sytuacji. Robią to zazwyczaj z powodów zawodowych. Średnie wykształcenie jest im potrzebne w pracy. Często mają w planach również iść na studia. A bez wykształcenia średniego i co najważniejsze matury nie mogą zdawać na wyższe uczelnie. Dlatego szkoły średnie dla dorosłych cieszą się dzisiaj dużym zainteresowaniem. Na brak placówek tego rodzaju nie można narzekać.

Szkoły dla dorosłych realizują ten sam plan nauczania, co w tradycyjnych szkołach. To konieczność, aby uczestnicy nauczania w liceach dla dorosłych byli odpowiednio przygotowani do zdawania egzaminu maturalnego. Zdecydowana większość podchodzi do zdawania matury, ale nie wszyscy (średnie wykształcenie można uzyskać bez matury). Wszystko zależy od potrzeb konkretnej osoby, której zależy na otrzymaniu wykształcenia średniego. Standardowe placówki nauczania dla dorosłych to nie tylko licea. Sporym zainteresowaniem cieszą się również gimnazja dla osób powyżej 18 roku życia